Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Pyhtään seurakuntavaalien ennakkoäänestys alkaa

Varsinainen vaalipäivä on 15. marraskuuta.

Pyhtään seurakunnan jäsenillä on mahdollisuus äänestää ennakkoon 3.–7. marraskuuta. Ennakkoäänestys järjestetään päivittäin kirkkoherranvirastossa osoitteessa Motellikuja 4 klo 9–18. Lisäksi äänestää voi Kirkonkylän seurakuntatalolla (Pappilantie 5) 4. marraskuuta klo 10–13, Hirvikosken koululla (Harjuntie 1631) 4. marraskuuta klo 15–18, Seurantalolla Moborg (Tuuskintie 39) 5. marraskuuta klo 10–13 sekä Päkki Pubissa (Purolantie 374) 5. marraskuuta klo 15–18.

Äänioikeutettu seurakunnan jäsen voi äänestää missä tahansa ennakkoäänestyspaikassa Suomessa esittämällä henkilötodistuksen tai muun riittävän selvityksen henkilöllisyydestään. Äänestäjällä on oikeus äänestää sen seurakunnan ehdokasta, jossa hänet on 15. elokuuta 2026 merkitty läsnä olevaksi jäseneksi ja äänioikeutettujen luetteloon. Oman seurakunnan ennakkoäänestyspaikassa voi tutustua ehdokaslistojen yhdistelmään, mutta muiden seurakuntien paikoissa tiedot on selvitettävä itse. Varsinainen vaalipäivä on 15. marraskuuta jolloin voi äänestäö klo 11–20 Siltakylän seurakuntatalolla.